Тема: Київська
Русь за часів князя Володимира Великого.
Мета: характеризувати
внутрішнє та зовнішнє становище в Київській
Русі
за
правління князя Володимира ; ознайомити учнів з його діяльністю
визначати передумови та значення запровадження християнства
як державної релігії; розвивати в
учнів навички роботи з
історичними джерелами, уміння аналізувати матеріал, робити
висновки, узагальнення,визначати місце історичних діячів в
історичному процесі; сприяти патріотичному вихованню учнів.
Обладнання: карта,
портрет князя Володимира,уривок з літопису
«Повість минулих літ», Конституція України, репродукція
картини Васнецова «Хрещення киян», контурні карти, атлас.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І.Організаційний
момент.
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів.
Метод « мозкова атака».
Учні стисло
висловлюють свої думки щодо значення правління князів Олега, Ігоря, Ольги та
Святослава для становлення та зміцнення Київської Русі, після чого робиться
загальний висновок.
Значення правління князів:
-
Розширення кордонів
Київської Русі шляхом приєднання нових територій;
-
Укріплення кордонів
на Чорному морі;
-
Зростання
міжнародного авторитету Київської Русі;
-
Посилення
князівської влади;
-
Зміцнення самої
держави.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Еврістична бесіда.
1. Як було
організоване управління державою за перших князів?
2. Чи існували в
такій системі якісь недоліки? Які саме?
3. Що нового вніс
до системи управління князь Святослав?
4. До яких
наслідків міг призвести такий порядок успадкування князівської влади?
Під час бесіди учні
мають дійти висновку, що розподіл влади між синами Святослава призводить до
розгортання міжусобних війн за київський престол.
Слово вчителя.
Таким чином, після смерті Святослава між його синами Ярополком,Олегом та
Володимиром розгортається боротьба за київський престол. Ставши князем
Київської Русі зрозумів, що для того, щоб зміцнити державу, потрібно внести
серйозні зміни в її управління.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
План.
1. Князь Володимир
– людина і політик.
2. Внутрішня і
зовнішня політика Володимира Великого.
3. Прийняття
християнства на Русі.
Робота із
словником.
Християнство –
релігія,заснована на вірі в Ісуса Христа.
Реформа – перетворення,
зміни якої – небудь сторони суспільного життя.
Феодальні
міжусобиці – війни феодалів між собою з метою захоплення землі з селянами або
влади.
Канонізований –
включення особи до числа святих.
Історична довідка.
Володимир
Святославович ( ? – 1015) – великий київський князь від 980 року. Син
Святослава Ігоровича, внук Ігоря та Ольги, правнук Рюрика. Завершив об’єднання
всіх східнослов’янських земель у складі
Київської Русі. Запровадив християнство на Русі(988р.), почав будувати
християнські храми та монастирі, заснував школи та бібліотеки. За його князювання
Київська Русь досягла найбільшої могутності.
Відомості про дитячі та юнацькі роки князя Володимира
донесли до нас легенди. Зараз ми послухаємо одну із них. (Виступ учня).
Про риси характеру
князя дізнаємося із « Літопису Руського».
(Завдання:виділити
в тексті головне і другорядне).
Текст документу.
«… Не ховайте собі
скарбів на землі. Де ото міль жере і злодії підкопують, а збирайте собі скарби
на небі, де ані міль не жере, ні злодії не крадуть. І Давида він слухав, який
говорив: «Добрий чоловік милує і дає», і Соломона він слухав, який говорив:
«Тому, хто бідним дає, бог у позику дає».
Це почувши, повелів
він усякому старцеві і вбогому приходити на двір княжий і брати всяку потребу –
питво і їжу із скарбниць. І радив він також і це. Сказавши: «Немічні й недужі
не можуть дійти до двору мого», - він повелів спорядити вози і покладав на них
хлібів, м’яса,
риби і овочів різних, і мед у бочках, а в других квас. І стали це везти по
городу, запитуючи: «Де недужі чи старі, що не можуть ходити?» І тим роздавали все на потребу».
Бесіда:
-
Чому Володимир
піклувався про хворих?
-
Чи поважав його
народ за це?
-
Як ви вважаєте, ці
заходи влаштовували постійно, чи на свята?
Висновок:
Ми можемо з
упевненістю сказати, що зерна, посіяні княгинею Ольгою, зійшли пишними
колосками у серці Володимира. Він виріс гарним державцем, який провів багато
реформ і став одним з найталановитіших політичних діячів тогочасної Європи.
Робота у групах.
І група. Відшукати
на карті землі, приєднані Володимиром: міста Перемишль та Червен, відібрані у
поляків; Побужжя, відібране у литовців; українські землі за Карпатами;
Керченський півострів.
ІІ група.
Опрацювавши матеріал підручника, скласти схему адміністративної реформи князя.
Слово вчителя.
Володимир проводив
широкомасштабну і далекоглядну внутрішню політику в державі. Мета його була
спрямована на зміцнення могутності Київської Русі. Він діяв шляхом проведення
реформ:
-
Адміністративна:
всю країну було поділено на вісім округів, округи на волості, на чолі яких
стояли довірені особи Володимира.
-
Військова: військо
Володимира утворювалось із найманців, які мали право володіти земельною
власністю.
-
Оборонна: навколо
Києва було проведене широке будівництво фортець, укріплень для боротьби з
печенігами.
-
Градобудівна:будівництво
великої кількості нових міст по берегах основних річок.
-
Судова: прагнув
розмежувати єпископський та градський суди.
-
Фінансова: почав
карбувати власні гроші.(на якій купюрі української гривни зображено
Володимира?)
-
Релігійна:
прийняття християнства.
Зупинимося на розгляді релігійної реформи.
Прослухайте вірш і визначіть, про що іде мова?
Біля княжої палати
Зеленіє княжий сад,
Попід липами густими
Стали ідоли уряд.
Ідол Волоса, Перуна,
Ось Сварожич, там Стрибог,
А за ними найщедріший Дажбог.
Перед кожним тиха жертва
Тліє в полум’ї блідім,
І іде, летить угору,
Як молитва сизий дим.
Єврістична бесіда:
-Про яку релігію іде мова?
- Що таке релігія?
- Що таке
язичництво?
- Релігія, що
передувала християнству?
- Християнство -
...
- Коли і де
виникло християнство?
- Як ставились до
християнської віри князі Олег, Ігор, Святослав, княгиня Ольга?
- Чим язичницька
релігія відрізняється від християнства.
- Священна книга
християн.
Перед тим, як вибрати православ’я,князь скликав Велику раду.(Виступ учня).
Метод «Мікрофон»
-
Чому саме цій
релігії віддав перевагу Володимир?
-
Скільки часу минуло
з часу прийняття християнства?
На картині Васнецова «Хрещення киян» ми бачимо одну
картину, але не за один рік відбувався цей процес, не всі змогли змогли відразу
змінити віру.
(Опис хрещення).
Зараз наш уряд і президент багато уваги приділяють
питанню релігії.
У Конституції України проголошено: «Кожен має право на
свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь
– яку релігію, або не сповідувати жодної». ( Ст.35)
Значення діяльності Володимира Великого:
1. Зійшовши на київський престолу 980 році і зосередивши
в своїх руках неподільну владу, Володимир започаткував нову добу в історії
Київської Русі. Найголовнішим досягненням було впровадження християнської
релігії.
( О.Субтельний)
2. Панування Володимира мало велике значення в історії
нашого народу. Він правив довго: просидів 35 років і мав час допильнувати нових
порядків, котрі доводив. Церква признала його святим за те, що він зробив для
християнства. В історії його зовуть Великим.
( М. Грушевський)
Князь Володимир Великий був неординарною людиною в
історії України, тому його роль в різні часи оцінювали неоднаково. Ви можете
притримуватись тієї точки зору, яка , на ваш погляд є найбільш об’єктивною.
V. Узагальнення
та систематизація знань.
Бесіда за запитаннями.
VІ. Домашнє
завдання.
1. Опрацювати текст підручника.
2. Продовжити складання таблиці «Видатні князі Київської
Русі».
Комментариев нет:
Отправить комментарий